Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
W dniach 8-15 maja we Wrocławiu zagościł Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, przepełniając na tydzień miasto duchem liryki. Zorganizowano mnóstwo wydarzeń poświęconych poezji: spotkania, dyskusje, happeningi... Miałam okazję uczestniczyć w warsztatach z analizy i interpretacji wiersza, o których chciałabym wam opowiedzieć.
(więcej)
"Stary PIERNIK nie przestrzegał"
pierdziel
dopuszczalne w grach
wulgarne, lekceważące określenie na mężczyznę, najczęściej starego lub niezgrabnego, nieudolnego
piernik (język polski)
wymowa:
IPA: [ˈpʲjɛrʲɲik], AS: [pʹi ̯erʹńik], zjawiska fonetyczne: zmięk.• i → j
znaczenia:
rzeczownik, rodzaj męskorzeczowy
(1.1) kulin. twarde ciemnobrązowe ciasto robione z mieszaniny mąki pszennej i żytniej, mleka, jajek, skarmelizowanego cukru, miodu, silnie przyprawione cynamonem, imbirem
(1.2) bot. zob. pieprzowiec
(1.3) przen. teatr. przest. niewiele warta rola, bez efektu
rzeczownik, rodzaj męskoosobowy
(2.1) przen. pot. pogard. o starym mężczyźnie
Witam serdecznie szanowne grono.
Tytuem wstępu, dostąpiłem zaszczytu możliwości ogłoszenia tegomiesięcznego mini konkursu. Co prawda, miesiąca zostało już niewiele, ale dla chcącego nie ma nic trudnego.
Tematyka tej edycji jest gorąco zainspirowana burzliwą dyskusją, jaka wystąpiła pod tym wpisem, po użyciu w kontekście historycznym, historycznej i niekoniecznie "poprawnej politycznie" nazwy naszego miasta. Nie zamierzając jednak toczyć niepotrzebnych walk, (a wiedząc że grochem o ścianę rzucać można,) proponuję następujące zasady mini-konkursu:
Wiersz o kontekście patriotycznym, ale apolitycznym. Zawierać powinien następujące cztery słowa: stary, pierdziel piernik, nie i przestrzegał w dowolnej formie syntaktycznej, ale bez zmian semantycznych (więc przestrzegał -> przestrzegała, ale pierdziel nie piedzielił). Patriotyzm może być lokalny, globalny, czy znikomy, ale tematyka musi być poruszona. Konkretna forma dowolna.
Nagrodą dla autora najciekawszego, naszym zdaniem, wiersza, będzie almanach "Inne ziemie". Powodzenia!
P. S. Unikałbym używania nazwy Lwów, bo ktoś pochodzący z Ukrainy mógłby się poczuć urażony, że Lwów skończył się w '45 roku, a dziś na ziemiach ukraińskich mamy ukraiński Львів.
P.P.S. Wiersze można nadsyłać do ostatnich minut maja w Polsce.
Jako że mój temat konkursu bił rekordy niejasności, jego wyniki podam krótko, prosto i logicznie. Po brutalnym procesie odstrzeliwania wierszy (jedne zawiniły formą, inne treścią), przetrwały trzy najlepsze. Gratulujemy najlepszemu z tych, które nie odpadły - brawo Maniok!
Wraz z kolegą strzelcem, który nie przepuścił żadnych niedopatrzeń w formie, dziękujemy bardzo i zapraszamy do kolenych konkursów. Manioka zaś prosimy o kontakt. Nagroda czeka.
Kalka i Słowik
|
|